The annual shortlist for the TV Choice Awards has been revealed and quite a few Irish stars have popped up on the list. 'Poldark's Aidan Turner will go up against 'Peaky Blinder's Cillian Murphy for Best Actor while Caitriona Balfe's show 'Outlander' earned a nomination in the Best Drama Series.

'The Graham Norton Show' also got a nod in the Best Entertainment series category, he goes up against 'Ant & Dec's Saturday Night Takeaway', 'Celebrity Juice', and 'Gogglebox'.

In the soap categories, 'EastEnders' Danny Dyer, 'Emmerdale's Ryan Hawley and 'Corrie's Jack P Shepherd and Shayne Ward compete in the Best Soap Actor category, which is a tough one to call this year with the storylines that lot have faced.

In the Best Soap Actress category, it's Emma Atkins of 'Emmerdale', 'EastEnders' Lacey Turner and Lucy Fallon and Catherine Tyldesley of 'Coronation Street'. Lucy Fallon, who play Bethany, has that one in the bag we reckon.

See the full list of nominees below:

Best Drama Series

Doctor Foster (BBC One)
Outlander (Amazon Prime Video)
Peaky Blinders (BBC Two)
Poldark (BBC Two)

 

Best Family Drama

Call the Midwife (BBC One)
Casualty (BBC One)
Doc Martin (ITV)
The Durrells (ITV)

 

Best New Drama

Ackley Bridge (Channel 4)
The Good Doctor (Sky Living)
Liar (ITV)
The Split (BBC One)

 

Best Entertainment Show

Ant & Dec's Saturday Night Takeaway (ITV)
Celebrity Juice (ITV2)
Gogglebox (Channel 4)
The Graham Norton Show (BBC One)

 

Best Lifestyle Show

DIY SOS: The Big Build (BBC One)
Long Lost Family (ITV)
The Martin Lewis Money Show (ITV)
The Undateables (Channel 4)

 

Best Reality Show

First Dates/First Dates Hotel (Channel 4)
I'm A Celebrity... Get Me Out of Here! (ITV)
The Island with Bear Grylls/Celebrity Island with Bear Grylls (Channel 4)
Love Island (ITV2)

 

Best Comedy

Benidorm (ITV)
The Big Bang Theory (E4)
The Keith & Paddy Picture Show (ITV)
Not Going Out (BBC One)

 

Best Talent Show

Britain's Got Talent (ITV)
Dancing on Ice (ITV)
The Great British Bake Off (Channel 4)
Strictly Come Dancing (BBC One)

 

Best Daytime Show

The Chase (ITV)
Loose Women (ITV)
Pointless (BBC One)
This Morning (ITV)

 

Best Actress

Linda Bassett - Call the Midwife
Brenda Blethyn - Vera
Michelle Keegan - Our Girl
Helen McCrory - Peaky Blinders

 

Best Actor

William Beck - Casualty
Martin Clunes - Doc Martin
Cillian Murphy - Peaky Blinders
Aidan Turner - Poldark

 

Best Factual Show

24 Hours in A&E (Channel 4)
Blue Planet II (BBC One)
Paul O'Grady: For the Love of Dogs (ITV)
The Supervet (Channel 4)

 

Best Food Show

Classic Mary Berry (BBC One)
Gino's Italian Coastal Escape (ITV)
The Hairy Bikers' Mediterranean Adventure (BBC Two)
Sunday Brunch (Channel 4)

 

Best Soap Actor

Danny Dyer - EastEnders
Ryan Hawley - Emmerdale
Jack P Shepherd - Coronation Street
Shayne Ward - Coronation Street

 

Best Soap Actress

Emma Atkins - Emmerdale
Lucy Fallon - Coronation Street
Catherine Tyldesley - Coronation Street
Lacey Turner - EastEnders

 

Best Soap Newcomer

Ryan Clayton - Coronation Street
Katie Jarvis - EastEnders
Ned Porteous - Emmerdale
Andrew Scarborough - Emmerdale

 

Best Soap

Coronation Street (ITV)
EastEnders (BBC One)
Emmerdale (ITV)
Hollyoaks (Channel 4)

The winners will be announced at London's Dorchester Hotel on September 10th.