Imogen Thomas... Caprice... Kerry Katona... Bianca Gascoigne... Vanessa Feltz... Various scrotes from The Only Way is Essex... Some Apprentice fodder from yesteryear... and an assortment of clones (A and B)... Some many useless souls herded into the one place and nobody felt inclined to do anything about it. But that was probably because national treasures and Eurovision gods, Jedward, were also there. Look how happy Daily Star shooooowbizz reporter James Ingham was to see them, to the point of inappropriate hand placement... and here's where it all started not to be fun.
Without further ado, here's who won what on in the land of visual skitter.
Best Business Show
Beat the Boss (CBBC)
Dragon’s Den (Channel 4)
The Apprentice (BBC 1) - Winner
The People’s Supermarket (Channel 4)
The Business Inspector (Five)
Best Entertainment Show
The Only Way is Essex (ITV2) - Winner
Kerry Katona (Coming Clean) (ITV2)
Come Dine with Me (Channel 4)
Three in the Bed (Channel 4)
I’m A Celebrity Get me Out of Here (ITV)
Britain’s Got Talent (ITV)
Take Me Out (ITV 2)
My Super Sweet 16 (MTV)
Dancing on Ice (ITV)
Best International Reality TV Show
Keeping up with the Kardasians - Winner
America’s Got Talent
Jersey Shore (MTV)
The Hills (MTV)
America’s Next Dance Crew
Most Inspiring TV Show
The Model Agency - Winner
The Peoples Supermarket
The Wright Stuff (Five)
Jamie Oliver’s Dream School (Channel 4)
Katie ‘My Beautiful friends’ (Channel 4)
Seven Days (Channel 4)
The Hospital (Channel 4)
Coppers (Channel 4)
Reality Personality of the Year
Mark Wright (The Only Way is Essex)
Levi Roots (Reggae Reggae Sauce/Dragons Den)
Amy Childs (The Only Way is Essex) - Winner
Katie Price (Katie)
Louie Spence (Pineapple Dance studios)
Joey Essex (The Only Way is Essex)
Kerry Katona (Coming Clean)
Celebrity Personality of the Year
Jamie Oliver
Duncan Bannantyne
Peter Andre
Cheryl Cole
Sir Alan Sugar
Peter Jones - Winner
Paddy McGuiness
Amanda Holden
Best Docusoap
The People’s Supermarket (Channel 4) - Winner
Lilly Allen ‘Riches to Rags’ (Channel 4)
Danii Minogue ‘Style Queen’ (ITV2)
Jedward ‘Let Loose’ (ITV 2)
Katie (Sky Living)
Deadliest Catch (Discovery)
Natalie Cassidy ‘Becoming a mum’ (Channel 4)
Jean Claude Vandamme ‘Behind closed doors’ (ITV4)
Best Reality TV Judge
Alesha Dixon (Strictly come dancing)
Karren Brady (Apprentice) - Winner
Amanda Holden (Britain’s Got Talent)
Cheryl Cole (XFactor UK)
Greg Wallace (Masterchef)
Bruno Tonioli (Strictly Come Dancing)
Elle MacPherson (Britain’s Next Top Model)
Louis Walsh (XFactor)
Best TV Presenter
Christine Bleakley (Daybreak)
Evan Davis (Dragon’s Den)
Mark Dolan (Balls of Steel) - Winner
Dermot o’ Leary (X-Factor)
Konnie Huq (XFactor)
Tess Daly (Strictly come dancing)
Paddy McGuiness (Take me Out)
Best Reality Competition Show
XFactor (ITV1)
The Apprentice (BBC1) - Winner
Come Dine With Me (Channel 4)
Three in the Bed (Channel 4)
Britain’s Next Top Model (Living)
Britain’s Got Talent (ITV)
Strictly come dancing (BBC)
Coach Trip (Channel 4)
Masterchef (BBC 1)
Best Non-Competition Reality show
Kerry Katona (Coming Clean) (ITV2)
The Only Way is Essex (ITV 2) - Winner
Seven Days (Channel 4)
Katie (Sky Living)
16 & Pregnant (Sky Living)
Natalie Cassidy ‘Becoming a mum’ (Channel 4)
Jamie Oliver’s Dream School (Channel 4)
Best Talk Show
Jeremy Kyle (ITV)
The Wright Stuff (Five) - Winner
OMG ! with Peaches Geldof (ITV2)
Loose Women (ITV)
The One Show (BBC)
Alan Carr’s Chatty Man
Vanessa (Five)
The Graham Norton Show (BBC One)
Best Game show
The Weakest Link
Deal or No Deal - Winner
The Million Pound drop
QI
Countdown
Best Self Improvement/Makeover Show
Gok Wan ‘How to Look Good Naked’
Snog, Marry, Avoid - Winner
Super Nanny
60 Minute Makeover
The Secret Millionaire
Best Social Experiment show
Jamie Oliver’s ‘Dream School’ - Winner
The People’s Supermarket
Wife Swap
The Family
Seven Days
Ladette to Lady