The Oxegen stage times have been released. See below for all the information.
For further details of Oxegen see our Summer Festivals section!
FRIDAY JULY 8th
Main Stage
23.15 - The Black Eyed Peas
21.10 - The Script
19.25 - My Chemical Romance
17.55 - Weezer
16.30 - All Time Low
15.15 - The Backout
14.00 - Fun Lovin' Criminals
Vodafone Stage
23.30 - Swedish House Mafia
21.30 - The Strokes
19.45 - Tinie Tempah
18.10 - The Saw Doctors
16.50 - House of Pain
15.40 - The Original Rude Boys
14.45 - The Plea
14.00 - Glen Cal
Heineken Green Spheres Stage
23.30 - Leftfield
21.30 - Calvin Harris
20.00 - Example
18.30 - Whipping Boy
17.00 - Peter Hook and The Light - A Joy Division Celebration
15.50 - Her Majesty and The Wolves
14.55 - The Riptide Movement
14.00 - Gypsies on the Autobahn
2FM Hot Press Academy Stage
23.55 - Glas Vegas
22.25 - Noah and The Whale
21.10 - The Naked and Famous
20.00 - Metronomy
18.55 - Clare Maguire
17.50 - Tame Impala
16.45 - Keywest
15.50 - Cherri Bomb
14.55 - Reader's Wives
14.00 - Madisun
Electric Ballroom
23.00 - Sven Vath
21.15 - Tiga
20.15 - The Shit Robot Show live
19.00 - Justin Robertson
18.00 - Maverick Sabre live
17.00 - Bitches With Wolves
16.00 - Fenech-Soler live
15.00 - Colin Perkins
14.00 - David Byrne
SATURDAY JULY 9th
Main Stage
23.25 - Foo Fighters
21.40 - Arctic Monkeys
20.05 - Beady Eye
18.25 - Plan B
17.00 - Two Door Cinema Club
15.30 - Note: Jessie J was scheduled to play this slot but has since cancelled
14.00 - Big Country
Vodafone Stage
23.05 - deadmau5
21.20 - Paolo Nutini
19.50 - Imelda May
18.30 - Bruno Mars
17.15 - Hurts
16.00 - British Sea Power
14.55 - The Minutes
14.00 - Alice Gold
Heineken Green Spheres Stage
23.45 - Propaganda DJs
22.00 - Brandon Flowers
20.40 - The Vaccines
19.20 - Professor Green
18.05 - The Pretty Reckless
16.50 - Bressie
15.55 - Cashier No. 9
14.55 - Fox Avenue
14.00 - Little Green Cars
2FM Hot Press Academy Stage
23.50 - Eels
22.40 - City and Colour
21.30 - Mona
20.25 - Miles Kane
19.20 - Eliza Dolittle
18.20 - Kitty, Daisy and Lewis
17.20 - Frankie and The Heartstrings
16.25 - Braids
15.30 - Sweet Jane
14.40 - Consumer Love Affair
14.00 - Touchwood
Electric Ballroom
23.15 - The Bloody Beetroots live
22.15 - Philth
20.45 - Diplo
19.30 - Steve Aoki
18.30 - Retro-Grade
17.30 - Psycatron
16.30 - Anthony Remedy
15.15 - Freaks
14.00 - DJs Church and Gordo
SUNDAY JULY 10th
Main Stage
22.25 - Coldplay
20.25 - Beyonce
18.55 - Slash
17.35 - Manic Street Preachers
16.15 - Ke$ha
15.05 - Ryan Sheridan
14.00 - Rubber Bandits
Vodafone Stage
22.15 - Pendulum
20.40 - The National
19.10 - Jimmy Eat World
17.50 - Friendly Fires
16.30 - Fight Like Apes
15.15 - Royseven
14.00 - The Kanyu Tree
Heineken Green Spheres Stage
22.20 - Primal Scream
20.50 - Chase and Status
19.25 - Crystal Castles
18.10 - OFWGKTA
16.55 - Ocean Colour Scene
15.50 - The Saturdays
14.55 - Group Love
14.00 - Neon Trees
2FM Hot Press Academy Stage
22.50 - Bright Eyes
21.45 - Airborne Toxic Event
20.30 - Jenny & Johnny
19.25 - Patrick Wolf
18.30 - Twilight Singers
17.35 - The Pierces
16.40 - Bipolar Empire
15.45 - Viva Brother
14.50 - The Kapitals
14.00 - Fox E and The Good Hands
Electric Ballroom
21.45 - Afrojack
20.15 - Crookers
19.15 - Fake Blood live
18.15 - Alex Metric
17.15 - Al Gibbs
16.15 - T.E.E.D. live
15.00 - James O'Neill
14.00 - Lorcan Mak